Sveti Peter in Pavel - 29. junij
Nazaj na prispevek: Sveti Ciril in Metod
Slovesni praznik apostolov Petra in Pavla nam predstavlja dva moža, ki sta bila po Božjem načrtu izbrana, da postavita temelje Cerkve. Svetega Petra je Kristus določil za skalo, na kateri bo sezidal svojo Cerkev, svetega Pavla pa za orodje, ki naj ponese njegovo ime med pogane.

Simon Peter - dvom in vera

Simon rojen v Betsajdi, je poročen in se preživlja kot ribič na Genezareškem jezeru. Ko ga je Jezus poklical za učenca, mu je spremenil ime v pomenljivo ime Peter:"Ti si Peter (Skala) in na to skalo bom sezidal svojo Cerkev in peklenska vrata je ne bodo premagala." Kljub njegovi veri Simon nima dovolj poguma, da bi se opredelil za Jezusa po njegovem prijetju - trikrat utaji, da bi "tega moža" poznal. Peter je bil prvak apostolov in prvi papež. Po Jezusovem vnebohodu je vodil Cerkev najprej v Jeruzalemu, nato pa v širjenju vere med pogani podpre Pavla. Petra v Jeruzalemu med prvim valom sovražnosti Herod I. Agripa vrže v ječo (od koder se reši). Nato odide na misijonsko potovanje po Judeji in Siriji. Več zgodnjekrščanskih spisov potrjuje, da je Peter umrl nasilne smrti v Rimu v času cesarja Nerona. Ob smrti naj bi prosil, naj obrnejo križ narobe, češ da ni vreden, da bi umrl tako kot njegov Učenik. Nad njegovim grobom stoji danes v Rimu v Vatikanu prekrasna bazilika svetega Petra.

Pavel

Apostol Pavel se rodi kmalu po Kristusovem rojstvu z imenom Savel v maloazijskem mestu Tarz. Starši ga vzgajajo strogo po Mojzesovi postavi. V Jeruzalemu sodeluje pri preganjanju kristjanov; med drugim je navzoč tudi pri kamenjanju Štefana ter ima pooblastilo velikih duhovnikov v Damasku. Na poti tja se mu prikaže vizija Jezusa. Da se krstiti, se odslej imenuje Pavel in deluje kot misijonar med pogani. Po apostolskem zboru se odpravi na več misijonarskih potovanj, med katerimi zasnuje veliko skupnosti. O Pavlovi smrti ni zgodovinskih virov. Po legendi rimskega državljana Pavla niso križali, ampak obglavili v času cesarja Nerona. Na njegovem grobu zunaj rimskega obzidja stoji bazilika svetega Pavla.

• God obeh apostolov so praznovali že v 4. stoletju. Najstarejši rimski koledar Furija Dionizija Filokala iz leta 354 navaja 29. junija praznik prvakov apostolov.

• Tudi v vzhodni Cerkvi so že v 4. stoletju častili svetega Petra in Pavla, in sicer 28. decembra.

• Cerkev obhaja 25. januarja še praznik spreobrnitve apostola Pavla in 22. februarja praznik apostola Petra, ki nas spominja na Petrov prihod v Rim, ki je bil zadnje mesto njegovega apostolskega delovanja.

• Čeprav sta bila Peter in Pavel po izobrazbi, značaju in osebnosti tako različna, sta po Božjih načrtih polagala temelje Cerkve.
…Zapisala: Suzana Klampfer

Warning: fopen(komentarji.txt): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/vhosts/zupnija-vurberk.rkc.si/httpdocs/svPeterPavel.php on line 93

Warning: filesize(): stat failed for komentarji.txt in /var/www/vhosts/zupnija-vurberk.rkc.si/httpdocs/svPeterPavel.php on line 94

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/vhosts/zupnija-vurberk.rkc.si/httpdocs/svPeterPavel.php on line 99