POSTNI ČAS 2009
nazaj na prvo stran
Nazaj na prispevek: JOŽEF, MOŽ DEVICE MARIJE, JEZUSOV REDNIK
Pojdi na prispevek: Svečnica
Podaj svoje mnenje
Na sredo po pustnem torku nastopi pepelnica in s pepelnično sredo se začenja postni čas, ki traja 40 dni. Duhovniki in ostali bogoslužni sodelavci v postnem času nosijo bogoslužna oblačila v vijolični barvi. To je barva pokore, spreobrnitve. Strogi post je na pepelnico in veliki petek, zdržek od mesa in mesnih jedi pa vsak petek. Namen posta ni prvenstvo v odpovedi določeni hrani in pijači, ampak v spreobrnjenju srca in doseganju večje odprtosti za potrebe bližnjega ter v večji povezanosti z Bogom prek molitve.

Pepelnica

Na pepelnično sredo se po cerkvah vsako leto opravlja obred pepeljenja. Duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel, s čimer se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma poboljšanje življenja.

"Pomni človek, da si prah in da se v prah povrneš!"

so besede, ki jih izreče duhovnik med obredom pepeljenja. Ali nas morda mora Cerkev spomniti, da bomo morali umreti? Ali sploh imamo potrebo po tem, da nas nekdo o tem prepriča? Gotovo malokrat razmišljamo o smrti, in se vedemo kot nesmrtni, in dobro je, če nas kdaj pa kdaj kdo spomni, da resničnost ne sledi našim sanjam.

Pepel

je znamenje minljivosti, smrti, pa tudi človekove krhkosti, saj se tudi on spremeni v prah in pepel. Vernemu človeku je pepel tudi znamenje pokore in prenovitve. Kakor ogenj "prenovi" nekaj v pepel, tako naj bi se človek s pokoro prerodil v novega človeka. Pepel pomeni človekovo telesno minljivost. Obred pepeljenja pa ima tudi drugačen pomen. Kadar smo žalostni in potrti, ko pretrpimo neko žalitev in krivico, ko trpimo v preizkušnji, ne da bi se upirali ali razjezili, takrat je naše srce kot zmleto ali stolčeno v prah. Srce postane prah, kadar nima več pravice, da bi napredovalo ali zahtevalo nekaj svojega nazaj. Takrat začne delati Bog. Kot je na začetku vzel prah zemlje in ustvaril človeka, tako vzame sedaj naše srce in ga oblikuje na novo, ga preoblikuje, in naše srce se prerodi kot novo. To je pravi smisel postne spokornosti: ponovno izročiti Bogu svoje srce, da bi ga on lahko na novo oblikoval.

Spokornost

Postni čas je spokorni čas - kristjani v tem času pri bogoslužju in v zasebnem življenju več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu. Naše notranje prizadevanje se na zunaj izraža v poglobljeni molitvi, postu in dobrih delih. Obstaja pa nasprotje med spokornostjo po meri in okusu človeka ter med spokornostjo, ki je všeč Bogu. Spokornost po meri človeka ima vedno neko "sceno" v kateri se človek giblje in ki privlači poglede drugih ( naši ideali popolnosti, pomembnosti,….). Ljudje večkrat izvršujemo dela pred ljudmi in zaradi ljudi……

Spreobrnjenje

pa zahteva prenovo, nov pogled, nove okuse, nov čut,…. Spreobrnjenje je potreba našega srca po tem, da bi mi bilo odpuščeno in bi si lahko medsebojno odpuščali, je vrnitev k zaupnosti, k temu, da vedno bolj zaznavamo prisotnost Boga, ki nas kliče v svojo ljubezen…. Takrat zgine "scena" ……

"Spreobrni se in veruj evangeliju!"

Verovati evangeliju pomeni verovati v držo ljubezni - in ne egoizma, pa naj ves svet še tako trdi, da je egoizem edini način preživetja. Verovati v pot odnosov in povezanosti - in ne zaskrbljenosti zase, pa čeprav je včasih veliko silnic, ki človeka držijo zagledanega vase. Morda se niti ne zavedam, da hodim napak, morda pa že dolgo časa vem, da moram kaj spremeniti - pa niti ne upam, da je sploh mogoče, oz. se ne obrnem na Kristusa, ki mi v tem želi pomagati…..

Molitev križevega pota

je molitev, ki jo molimo v postnem času in v njej spremljamo Jezusovo pot od Pilatove hiše na goro Kalvarijo. Razdeljena je na štirinajst postaj: 1. Pilat obsodi Jezusa na smrt, 2. Jezusu naložijo križ, 3. Jezus pade prvič pod križem, 4. Jezus sreča svojo žalostno mater, 5. Simon pomaga Jezusu nositi križ, 6. Veronika obriše Jezusu obraz, 7. Jezus pade drugič pod križem, 8. Jezus nagovori jeruzalemske žene, 9. Jezus pade tretjič pod križem, 10. Jezusa slečejo, 11. Jezusa pribijejo na križ, 12. Jezus umrje na križu, 13. Jezusa snamejo s križa in ga dajo v naročje Mariji ter 14. Jezusa položijo v grob. Molitev križevega pota je podoživljanje tega Jezusovega trpljenja, da bi tudi sami znali čim bolj človeško živeti s trpljenjem in v njem dozorevati.

Jezus je rekel: "Če hoče kdo hoditi za menoj, naj vzame vsak dan svoj križ ter hodi za menoj"

Naj bo letošnji postni čas naš nov začetek …..

pripravila: Lidija Golob