Sv. Martin - Martinovo
Pojdi na prispevek: Vsi sveti
Nazaj na prispevek: Sveti Miklavž
Martin se je rodil okoli leta 316 v Sabariji v Madžarski. Njegov oče, ki je služil v cesarski vojski, in njegova mati, sta bila pogana. Zrasel je v zgornji Italiji in z dvanajstimi leti je proti volji svojih staršev prosil za sprejem med katehumene. S petnajstimi leti je po odločbi cesarja kot sin odsluženega častnika stopil v državno vojsko in postal častnik gardne konjenice. Pri vojakih je pokazal izredno skromnost in nesebičnost, kar ga je ljudstvu še posebej približalo. Po nekaj letih vojaške službe je odšel v Poitiers k škofu Hilariju, ki ga je posvetil v duhovnika. Potem se je odpravil domov, da bi spreobrnil in krstil svoja starša. Uspelo mu je pri materi. Ko je bil leta 371 izpraznjen škofovski sedež v Toursu, je bil izvoljen za škofa. Ljudstvo ga je imelo rado in ga je kmalu po smrti 8. novembra leta 397 v Candesu, začelo častiti kot svetnika. Bil je eden izmed prvih svetnikov nemučencev, ki mu je Cerkev priznala svetniško čast.

Martinovo (11. november), ki zaključuje jesensko delo, je pri nas splošno priljubljen praznik, še posebej zato, ker je povezano z vinom. O sv. Martinu se je pojavilo veliko legend. Znane so te; da je sv. Martin spremenil vodo v vino kot Jezus, in tako naj bi se okrog Martinovega mošt spremenil v vino. Druga legenda ga predstavlja kot usmiljenega vojščaka, ki z mečem reže svoj plašč, da ga bo dal golemu revežu. Precej starejša je legenda o goseh, ki naj bi izdale Martina, ki se je skril med njimi, ko so ga iskali, da bi mu sporočili, da so ga izvolili za škofa. Po tej legendi morajo gosi na dan njegove smrti umreti, ob tem se pije vino.

Svetemu Martinu je na Slovenskem posvečeno veliko cerkva; skupaj enaindvajset.

pripravila: Suzana Klampfer